Wizja dla duszy

07.01.2016 Lodz
Fundacja Dom w Lodzi prowadzi dom dla chorych, wymagajacych stalej opieki porzuconych dzieci. Fundacja angazuje znane postaci kultury i biznesu w akcje

Dom, który daje miłość

Wyjątkowy dom dziecka, jedyny taki w Polsce, wspiera dzieci, którym los odebrał nie tylko zdrowie, ale i miłość osób najbliższych. Tu znalazły swoje miejsce na świecie.

Mała Julka jest niezwykle radosną dziewczynką, tryska energią i jest bardzo ciekawa świata, zręczności i siły pozazdrościłby jej niejeden chłopiec. Uwielbia śpiewać i jest duszą towarzystwa. W pogodnym podejściu do życia nie przeszkadza jej to, że ma zespół wad wrodzonych, który przykuł ją do wózka inwalidzkiego. Julka jest jedną z dziewięciorga niepełnosprawnych dzieci, które znalazły ciepło, serce i fachowa pomoc w wyjątkowym domu dziecka, który w Łodzi prowadzi Fundacja „Dom w Łodzi”.

Misja fundacji, która działa od sierpnia 2006 roku i jest organizacją pożytku publicznego, jest niezwykła i bardzo czytelna: chcą pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują bardziej niż ktokolwiek inny. Pomagają więc dzieciom, którym los odebrał nie tylko zdrowie ale i miłość osób najbliższych. Dlatego w 2007 roku fundacja stworzyła w Łodzi wyjątkowy dom dziecka, w którym przewlekle chore maluchy – tułające się samotnie po szpitalach i hospicjach – znalazły miłość i troskliwą opiekę. W domu są pokoiki dwu i jednoosobowe, bawialnia, kuchnia z jadalnią, łazienki i piękny ogród. Wszędzie jest kolorowo i przytulnie. Dzieci mają zapewnione warunki do nauki, zabawy, rehabilitacji, odpoczynku. Wspólnie przygotowują posiłki, pieką ciasta, sprzątają. Są zaangażowane w życie domowe i daje im to dużo satysfakcji. Nareszcie mogą poczuć, że są u siebie.

Każde z dziewięciorga podopiecznych nich cierpi na inne schorzenie i boryka się z inną niepełnosprawnością – wymaga więc specjalnych warunków. Każdy z maluchów potrzebuje specjalistycznego sprzętu medycznego, indywidualnego programu leczenia i codziennej rehabilitacji. – Wszyscy starają się, by mimo choroby, dzieci miały jak najszczęśliwsze dzieciństwo. Nie jest to więc typowa placówka opiekuńczo-wychowawcza, tylko przytulny dom z ogrodem i kochającymi ciociami – zapewnia prezes Fundacji Marta Libiszowska-Jóźwiak. –Fundacja „Dom w Łodzi” działa też szerzej. Prowadzimy akcje i programy społeczne integrujące chore dzieci z rówieśnikami oraz aktywizujące lokalną społeczność.

W harmonogram na stałe wpisały się na przykład pikniki z okazji Dnia Dziecka, wyjazdy wakacyjne, półkolonie, wspólne wypady do kin i teatrów. Fundacja organizuje także spotkania z ciekawymi ludźmi – wśród przyjaciół, którzy odwiedzają „Dom w Łodzi” są wspaniali wolontariusze, łódzcy strażacy, motocykliści z Klubu Motocyklowego Korsarze, a także znani artyści m.in. Muniek Staszczyk i T. Love, Aleksandra Szwed, Ania Wyszkoni, Grupa LemOn, Blue Cafe i Golec uOrkiestra, czy Komisarz Alex.

Zapisz

forbrukslån under 20 år | forbrukslån for egenkapital lån på dagen